אודות תופעת התקשור
 
תקשור בפאראפסיכולוגיה ובתחום הרוחני הוא שם כולל לתקשורת בין בני אדם לבין הממד הרוחני, כולל תקשורת עם ישויות רוחניות מדריכות ועם הנוכחות האלוהית . פירוש נוסף של המונח תקשור מתייחס לתקשורת בין חלקי אישיות או קולות פנימיים שונים בתוך אישיותו של האדם עצמו ובין האדם לבין נשמתו. לעתים משתמשים בתקשור כדי ליצור תקשורת עם נשמות של אנשים אהובים שנפטרו. התקשור הנו למעשה מצב תודעה שמאפשר יצירת תקשורת עם עולם הרוח. מצב תודעה זה יכול לשמש למטרות שונות: התקשור יכול לשמש כבסיס לטיפול נפשי-רוחני בו המתקשר הוא המטפל המעניק מסרים, חוויות ותובנות אותם הוא מקבל בתקשור למטופל כייעוץ אישי, המתקשר יכול להיעזר בתקשור כדי ליצור תקשורת עם מקור אנרגיה לקבלת אנרגיה מרפאת המהווה בסיס לטיפול גופני- אנרגטי במגע או ללא מגע, תקשור יכול להוות מקור השראה ליצירות אומנותיות בכל תחומי האמנות (למשל ציור של סמלים שהמתקשר-אמן רואה בעיני רוחו במהלך התקשור או כתיבת ספרות בתחום הרוחני או בתחומים אחרים שנכתבה בהשראת מסרים ותובנות שהמתקשר-סופר קיבל בעת תקשור), וכן לשמש כמקור בלתי אכזב לידע רעיונות ותגליות בתחומים רבים ומגוונים.
 
ההיסטוריה של התקשור המונח תקשור או באנגלית channeling רווח החל מתחילת שנות השבעים בארה"ב, כחלק מתנועת "העידן החדש". אחת המתקשרות הראשונות היא ג'יין רוברטס, מתקשרת וסופרת מאלמירה שבניו יורק שכתבה החל מתחילת שנות השבעים ספרים רבים שנכתבו בתקשור עם ישות המכונה בשם "סת'", ביניהם: "התקפות הנצחית של הנשמה", "מסרים ממימד אחר", ו "טבע הנפש - ביטויו האנושי". ג'יין רוברטס היתה חלוצה שפרצה את הדרך הן לתחילת תנועת "העידן החדש", תנועה של התעוררות רוחנית בכל העולם שממשיכה ומתקיימת גם היום, והן לפעולתם ויצירתם של מתקשרים ומתקשרות רבים נוספים שבאו אחריה. יחד עם זאת, לתקשור מקורות קדומים בהרבה בדתות ותרבויות שונות. בתנ"ך ישנן התייחסויות רבות לנביאים המדברים ישירות עם אלוהים, ומוסרים את דבריו לעם ולמלכים, למצבי השראה בהם רוח אלוהים הכוללת חזיונות וחוויות רוחניות מרשימות שורה עליהם וכן, להבדיל, לבעלי אוב המעלים את רוחם של אנשים שנפטרו ומאפשרים תקשורת עימם. בעוד הנבואה נחשבת קדושה, נבואת שקר היא חטא חמור והעלאה באוב גם היא אסורה. במסורת הרוחנית היהודית הבעל שם טוב היה "בעל שם" - על פי פירוש רווח הכוונה לאדם העוסק במיסטיקה, השבעות וגירושי שדים, ומהווה מרפא המטפל במחלות נפש. בספר "ליקוטים יקרים" מאת ראובן לנדא, ספר המהווה לקט של כתבי הבעש"ט, המגיד ממזריץ, רבי מנחם מנדל מפרימישלאן ור' יחיאל מיכל מיאמפא, כתבות כי "לפעמים כשמתפשט הניצוץ הקדוש של השכינה שיש בנשמתו, ואז היא ממש מדברת הדברים שבפיו, ונראה כאילו הוא אינו מדבר, שהדברים יוצאים מאליהם מפיו, וזהו מדרגה גדולה..." כמו כן עצם המונח "מגיד" מציין ברוחניות היהודית כוח עליון, מלאך או נשמה של צדיק שנפטר, המתגלים לצדיק חי בחוויה מיסטית, בחלום או בהקיץ, לרוב כתוצאה משימוש באמצעים מאגיים. על פי האגדה והמסורת ספר הזוהר, אחד מספרי הקודש הידועים של הקבלה, ניתן לרשב"י בתקשור עם נשמתו של אליהו הנביא. גם בבודהיזם הטיבטי ישנן עדויות ומסורות של תקשור. הדלאי למה מספר בספרו האוטוביוגראפי "חירות בגלות", על מסורת טיבטית בת מאות שנים של קיום התייעצויות בין מנהיגיה הרוחניים של טיבט, הנושאים בתואר הדלאי למה, לבין "nechung" - כינוי טיבטי לאדם המשמש כאוראקל, המייעץ בעניינים מדיניים תוך כניסה למצב של טראנס במהלך טקס בו הוא לובש תלבושת כבדה הכוללת שכבות רבות של בדים יקרים, אבני חן ומראות וקסדה כבדה וכולל שירת שירים מקודשים, תפילות ולבסוף קבלת המסרים מהאוראקל דרך מחוותיו ומילותיו. הדלאי למה מעיד כי לפני הכניסה לטארנס האוראקל נתמך על ידי שני עוזרים בכדי להצליח להישאר יציב וזקוף עם משא הביגוד והקסדה הכבדים, ועם הכניסה למצב הטארנס הוא מקבל כוח עצום, סגנון תנועה פראי, קולו משתנה, והוא מסוגל לענות בוודאות על שאלות רבות משמעות וחשובות בענייני מדינה המוצבות לו על ידי הלדלאי למה ואנשים נוספים בקבינט הטיבטי.
 
ניתן לחלק את התקשור לשני סוגים הנבדלים זה מזה במצב המודעות של המתקשר בעת קיום התקשור. תקשור מתוך טראנס הוא מצב בו המתקשר אינו מודע או ער לנעשה בעת התקשור, בדומה לאדם שחולם ואיננו יודע כי הוא חולם. לעתים קרובות המתקשרים מתוך טראנס אינם זוכרים את תוכן וחוויות התקשור לאחר שהם יוצאים ממצב הטראנס. אצל חלקם קיימת תופעה של שינוי הקול, שפת הגוף והבעות הפנים בעת התקשור באופן שהוא זר לאישיותם הרגילה בחיי היומיום. תקשור בטראנס הוא סוג של תקשור שהיה נפוץ יותר בעבר. המתקשרים בדרך זו כונו פעמים רבות גם "[[מדיום|מדיומים]]". תקשור במצב מודע, הוא סוג התקשור הנפוץ יותר כיום, הינו תקשור בו המתקשר מודע לנעשה בעת התקשור ולרוב זוכר את תוכנו וחוויותיו גם לאחר סיום התקשור. כשהתקשור נעשה מתוך מצב מודע ניתן להציג שאלות ולשוחח עם המתקשר באופן רגיל מבלי לערער את החיבור שלו למצב התודעה של התקשור. מתקשרים רבים יכולים להבחין בין זרם החשיבה והרעיונות העצמי שלהם לבין זרם התובנות והמסרים ש"עובר דרכם" ומקורו במצב התודעתי של התקשור. גם כשהתקשור מתקיים במצב מודע, הוא עדיין מעורר במתקשר מצב תודעה אחר השונה ממצב התודעה הערה היומיומי והרגיל. מצב התודעה של התקשור מתאפיין בהגברת יכולת הריכוז, נגישות רבה לתכנים מודחקים מתת המודע, ובתובנה מעמיקה רוחנית והוליסטית (כלומר תפיסה הכוללת בתוכה את השלם).
 
עם מי המתקשרים יוצר קשר? - על מקורות שונים של חיבור רוחני
מתקשרים שונים מתייחסים לקשר שהם יוצרים בתקשור עם עולם הרוח בדרכים מגוונות. בדרך כלל ההתייחסות היא חיובית לקשר שנוצר כמקור לתובנות מאירות עיניים, אנרגיה מרפאת, השראה ורגשות של התעלות. יש מתקשרים המעידים על עצמם שהם יוצרים תקשורת עם ישות אור מדריכה או קבוצת ישויות מדריכות, ואף מכנים אותם בשמות אישיים שונים (דוגמת "סת'" הישות שעימה יצרה ג'יין רוברטס קשר, או סנאיה רומן, מתקשרת וסופרת ידועה שספריה יוצאים לאור החל מאמצע שנות השמונים המתקשרת עם "אורין" ישות של אור ומדריך רוחני). מתקשרים אחרים חשים שהם יוצרים קשר עם אלוהים, דוגמת ניל דונאלד וולש, דמות מרכזית וידועה בתחום הרוחני, מחבר הספר "שיחות עם אלוהים". ישנם המתייחסים למקורות עימם הם יוצרים תקשורת במונחים מופשטים יותר, למשל: תקשור עם "האור", תקשור עם הטבע, תקשור עם היקום. עבור חלק מהמתקשרים מקור התקשור הוא חלק רוחני מעצמם: הנשמה או העצמי הגבוה (המונח "עצמי גבוה" מתייחס בדרך כלל להיבט הרוחני האוהב והיודע בתוך האדם, המהווה התגלמות של הנשמה). ישנם המעידים על עצמם שהם יוצרים תקשרות עם מלאכים, נביאים או דמויות רוחניות מההיסטוריה. המשותף למגוון החוויות האינדיווידואליות והסובייקטיביות הללו הוא היותן מקור לחוויות רוחניות וחיוביות ולתובנות מעמיקות, וכן הלך הרוח שיצירת הקשר עם המקור הרוחני מביאה עימה: הלך רוח שלו, שקט, תחושה של ידיעה פנימית, ורגשות של פתיחות, אהבה וחמלה.
 
כיצד מתקבלים מסרים בתקשור?
"מסרים" הוא מונח השגור בקרב העוסקים והמתעניינים בתחום הרוחני המתייחס לרוב לתובנות ורעיונות, הדרכה והנחיה שמקורם בתקשור. המתקשר יכול לקבל את המסרים כרעיונות מופשטים, כחזיונות ויזואליים שטמונות בהם משמעויות סמליות, או כרצף של מדיע מילולי. המתקשר יכול לתעד או למסור לאדם אחר או לקבוצת אנשים את המסרים שהוא מרגיש שהתקבלו בתוך תודעתו ממקור התקשור או כחלק ממצב התודעה של התקשור בדרכים שונות שהנפוצות ביניהן הן דרך ביטוי המילולי, כלומר לומר את המסרים בעל פה, או ביטוי בכתב. מתקשרים רבים מתארים את חוויית התקשור כמצב בו הם מהווים ערוץ או כלי דרכו מתקבלים מסרים הזורמים דרכם, כפי שחשמל זורם דרך חוטי החשמל אך איננו נובע מהם - אלא ממחולל אחר.
 
התקשור כתופעה אנרגטית
נוסף על כך שתקשור הוא מצב תודעה המלווה בקבלה של מסרים ותובנות רוחניות ומתאפיין בפתיחות רגשית, התקשור הינו גם תופעה אנרגטית. לדידם של המתקשרים לגוף החומרי יש מקביל אנרגטי: גוף אנרגטי, הכולל מרכזי אנרגיה, ערוצי אנרגיה, ערוץ מרכזי והילה אנרגטית. בדרך כלל מתייחסים לשבעה מרכזים אנרגטיים, בצורת כדור, שמיקומם מקביל לאיזורי מרכז האגן, הבטן, הסרעפת, מרכז החזה, הגרון, האזור שבין הגבות וקודקוד הראש. מרכזי האנרגיה מכונים גם צ'קרות. ערוצי האנרגיה הנקראים גם מרידיאנים מייצגים תעלות דרכן זורמת אנרגיה בגוף, בדומה לדרך בה דם זורם בכלי הדם, רובם זורמים בכיוון אנכי לאורך הגפיים והגוף. הערוץ המרכזי מתואר כצינור רחב העובר במרכז הגוף, מהקודקוד ועד לאזור הפרינאום, ומקשר בין מרכזי האנרגיה השונים. ההילה האנרגטית מתוארת כבועה, ביצה, כדור או מעגל של אור המקיף את הגוף החומרי מכל עבריו. בעת התקשור אור ואנרגיה מתווספים להילה האנרגטית של המתקשר, מרחיבים ומגדילים אותה - או לחלופין עוטפים אותה מסביב, וכן אנרגיה רבה זורמת דרך הערוץ האנרגטי המרכזי, בדרך כלל בכיוון יורד - מלמעלה למטה. מקור האור או האנרגיה הללא נחווה פעמים רבות כמגיע ממעל הגוף, ופעמים אחרות שורה סביב גופו של המתקשר. האנרגיה הזורמת דרך הערוץ האנרגטי המרכזי של המתקשר נעה במקצב מסוים, שעשוי להשפיע, על פי עדותם של המתקשרים, על קצב קבלת המסרים הרוחניים.
 
תקשור כדרך להתפתחות עצמית ותרגול רוחני
אל תודעת התקשור ניתן להגיע דרך תרגול מדיטציה המשולבת עם דימיון מודרך, תרגילים אנרגטיים ותרגילי נשימה, וכוונה עקבית ליצירת חיבור לתודעת התקשור ולעולם הרוחני. כיום אנשים רבים הבאים משכבות סוציואקונומיות שונות וממגוון מקצועות ותחומים ומארצות שונות בעולם מעידים על עצמם שהם חווים חוויות של תקשור המשמשות להם כדרך של תרגול רוחני אישי ועצמאי, ביניהם יש המשתמשים ביכולות התקשור גם כדי לייעץ ולטפל בזולת ויש המשאירים את התקשור כחוויה אישית בינם לבין עצמם. התקשור יכול לשמש כחוויה דרכה מקבל המתקשר שקט ושלווה, חוויה רגשית של פתיחות, חמלה לעצמו ולזולת, ותחושה של אהבה הנובעת מתוכו פנימה. תרגול התקשור יכול לקדם תהליכים פסיכולוגיים חיוביים של הרפייה מרגשות אשמה, הפחתת רגשות של כעס והתקפי זעם, התמודדות טובה יותר עם פחד והפחתת התקפי חרדה, שיפור הביטחון וההערכה העצמית ועוד. תהליכים אלו יכולים להיעשות דרך כך שהמתקשר שואל שאלות אישיות הנוגעות לתחומים בחייו בהם הוא מרגיש שהוא זקוק לקבל הדרכה רוחנית, ומפנה אותם למקור הרוחני עימו הוא מתקשר: לנשמתו, ל"עצמי הגבוה" (מונח המתאר את ההתבטאות הרוחנית של האישיות המהווה את התגלמותה של הנשמה בתוך האדם עצמו), לאלוהים או לשכינה, לישות רוחנית מדריכה או ל"יקום". התשובות שהאדם מקבל דרך התקשור והחוויה המלווה אותן מייצרות תחושה של ידיעה פנימית עמוקה. פעמים רבות תשובות אלו כוללות הנחיות הניתנות ליישום מעשי ועשויות להביא את המתרגל לשינויים חיוביים שונים בתחומים רבים בחייו.
 
תקשור המשמש כבסיס לטיפול נפשי ורוחני
 מתקשרים רבים בוחרים לעשות שימוש ביכולות התקשור שלהם כבסיס לליווי, טיפול וייעוץ נפשי ורוחני עבור מטופלים יחידים, זוגות וקבוצות. יותר ויותר אנשים בעלי ידע והכשרה בתחומי הטיפול המגוונים של הרפואה המשלימה, הפסיכולוגיה והנחיית הקבוצות נפתחים לחוות את חווית התקשור ולהיעזר בה בעבודתם המקצועית. השימוש בתקשור ככלי לייעוץ וטיפול נעשה בצורות רבות ומגוונות: ייעוץ בעל גוון מיסטי וחיזוי העתיד מזוהה פעמים רבות עם תקשור, אך התקשור מהווה גם כלי טיפולי מרכזי בטיפולים נפשיים-רוחניים, ובסיס לתהליכי ריפוי פסיכולוגיים עמוקים, הגברת המודעות לדפוסי אישיות המשפיעים על חיי המטופל ויכולתו לבחור לשנות אותם ושיפור מערכות יחסים אישיות ותקשורת בינאישית. הטיפול הנפשי רוחני בתקשור עשוי לכלול גם פן חווייתי ולעשות שימוש בטכניקות של תרגול רוחני כמו מדיטציה, דימיון מודרך, תרגילי נשימה, ריפוי אנרגטי (הילינג) ועוד. 
 
אודות תופעת התקשור
 
תקשור בפאראפסיכולוגיה ובתחום הרוחני הוא שם כולל לתקשורת בין בני אדם לבין הממד הרוחני, כולל תקשורת עם ישויות רוחניות מדריכות ועם הנוכחות האלוהית . פירוש נוסף של המונח תקשור מתייחס לתקשורת בין חלקי אישיות או קולות פנימיים שונים בתוך אישיותו של האדם עצמו ובין האדם לבין נשמתו. לעתים משתמשים בתקשור כדי ליצור תקשורת עם נשמות של אנשים אהובים שנפטרו. התקשור הנו למעשה מצב תודעה שמאפשר יצירת תקשורת עם עולם הרוח. מצב תודעה זה יכול לשמש למטרות שונות: התקשור יכול לשמש כבסיס לטיפול נפשי-רוחני בו המתקשר הוא המטפל המעניק מסרים, חוויות ותובנות אותם הוא מקבל בתקשור למטופל כייעוץ אישי, המתקשר יכול להיעזר בתקשור כדי ליצור תקשורת עם מקור אנרגיה לקבלת אנרגיה מרפאת המהווה בסיס לטיפול גופני- אנרגטי במגע או ללא מגע, תקשור יכול להוות מקור השראה ליצירות אומנותיות בכל תחומי האמנות (למשל ציור של סמלים שהמתקשר-אמן רואה בעיני רוחו במהלך התקשור או כתיבת ספרות בתחום הרוחני או בתחומים אחרים שנכתבה בהשראת מסרים ותובנות שהמתקשר-סופר קיבל בעת תקשור), וכן לשמש כמקור בלתי אכזב לידע רעיונות ותגליות בתחומים רבים ומגוונים.
 
ההיסטוריה של התקשור המונח תקשור או באנגלית channeling רווח החל מתחילת שנות השבעים בארה"ב, כחלק מתנועת "העידן החדש". אחת המתקשרות הראשונות היא ג'יין רוברטס, מתקשרת וסופרת מאלמירה שבניו יורק שכתבה החל מתחילת שנות השבעים ספרים רבים שנכתבו בתקשור עם ישות המכונה בשם "סת'", ביניהם: "התקפות הנצחית של הנשמה", "מסרים ממימד אחר", ו "טבע הנפש - ביטויו האנושי". ג'יין רוברטס היתה חלוצה שפרצה את הדרך הן לתחילת תנועת "העידן החדש", תנועה של התעוררות רוחנית בכל העולם שממשיכה ומתקיימת גם היום, והן לפעולתם ויצירתם של מתקשרים ומתקשרות רבים נוספים שבאו אחריה. יחד עם זאת, לתקשור מקורות קדומים בהרבה בדתות ותרבויות שונות. בתנ"ך ישנן התייחסויות רבות לנביאים המדברים ישירות עם אלוהים, ומוסרים את דבריו לעם ולמלכים, למצבי השראה בהם רוח אלוהים הכוללת חזיונות וחוויות רוחניות מרשימות שורה עליהם וכן, להבדיל, לבעלי אוב המעלים את רוחם של אנשים שנפטרו ומאפשרים תקשורת עימם. בעוד הנבואה נחשבת קדושה, נבואת שקר היא חטא חמור והעלאה באוב גם היא אסורה. במסורת הרוחנית היהודית הבעל שם טוב היה "בעל שם" - על פי פירוש רווח הכוונה לאדם העוסק במיסטיקה, השבעות וגירושי שדים, ומהווה מרפא המטפל במחלות נפש. בספר "ליקוטים יקרים" מאת ראובן לנדא, ספר המהווה לקט של כתבי הבעש"ט, המגיד ממזריץ, רבי מנחם מנדל מפרימישלאן ור' יחיאל מיכל מיאמפא, כתבות כי "לפעמים כשמתפשט הניצוץ הקדוש של השכינה שיש בנשמתו, ואז היא ממש מדברת הדברים שבפיו, ונראה כאילו הוא אינו מדבר, שהדברים יוצאים מאליהם מפיו, וזהו מדרגה גדולה..." כמו כן עצם המונח "מגיד" מציין ברוחניות היהודית כוח עליון, מלאך או נשמה של צדיק שנפטר, המתגלים לצדיק חי בחוויה מיסטית, בחלום או בהקיץ, לרוב כתוצאה משימוש באמצעים מאגיים. על פי האגדה והמסורת ספר הזוהר, אחד מספרי הקודש הידועים של הקבלה, ניתן לרשב"י בתקשור עם נשמתו של אליהו הנביא. גם בבודהיזם הטיבטי ישנן עדויות ומסורות של תקשור. הדלאי למה מספר בספרו האוטוביוגראפי "חירות בגלות", על מסורת טיבטית בת מאות שנים של קיום התייעצויות בין מנהיגיה הרוחניים של טיבט, הנושאים בתואר הדלאי למה, לבין "nechung" - כינוי טיבטי לאדם המשמש כאוראקל, המייעץ בעניינים מדיניים תוך כניסה למצב של טראנס במהלך טקס בו הוא לובש תלבושת כבדה הכוללת שכבות רבות של בדים יקרים, אבני חן ומראות וקסדה כבדה וכולל שירת שירים מקודשים, תפילות ולבסוף קבלת המסרים מהאוראקל דרך מחוותיו ומילותיו. הדלאי למה מעיד כי לפני הכניסה לטארנס האוראקל נתמך על ידי שני עוזרים בכדי להצליח להישאר יציב וזקוף עם משא הביגוד והקסדה הכבדים, ועם הכניסה למצב הטארנס הוא מקבל כוח עצום, סגנון תנועה פראי, קולו משתנה, והוא מסוגל לענות בוודאות על שאלות רבות משמעות וחשובות בענייני מדינה המוצבות לו על ידי הלדלאי למה ואנשים נוספים בקבינט הטיבטי.
 
ניתן לחלק את התקשור לשני סוגים הנבדלים זה מזה במצב המודעות של המתקשר בעת קיום התקשור. תקשור מתוך טראנס הוא מצב בו המתקשר אינו מודע או ער לנעשה בעת התקשור, בדומה לאדם שחולם ואיננו יודע כי הוא חולם. לעתים קרובות המתקשרים מתוך טראנס אינם זוכרים את תוכן וחוויות התקשור לאחר שהם יוצאים ממצב הטראנס. אצל חלקם קיימת תופעה של שינוי הקול, שפת הגוף והבעות הפנים בעת התקשור באופן שהוא זר לאישיותם הרגילה בחיי היומיום. תקשור בטראנס הוא סוג של תקשור שהיה נפוץ יותר בעבר. המתקשרים בדרך זו כונו פעמים רבות גם "[[מדיום|מדיומים]]". תקשור במצב מודע, הוא סוג התקשור הנפוץ יותר כיום, הינו תקשור בו המתקשר מודע לנעשה בעת התקשור ולרוב זוכר את תוכנו וחוויותיו גם לאחר סיום התקשור. כשהתקשור נעשה מתוך מצב מודע ניתן להציג שאלות ולשוחח עם המתקשר באופן רגיל מבלי לערער את החיבור שלו למצב התודעה של התקשור. מתקשרים רבים יכולים להבחין בין זרם החשיבה והרעיונות העצמי שלהם לבין זרם התובנות והמסרים ש"עובר דרכם" ומקורו במצב התודעתי של התקשור. גם כשהתקשור מתקיים במצב מודע, הוא עדיין מעורר במתקשר מצב תודעה אחר השונה ממצב התודעה הערה היומיומי והרגיל. מצב התודעה של התקשור מתאפיין בהגברת יכולת הריכוז, נגישות רבה לתכנים מודחקים מתת המודע, ובתובנה מעמיקה רוחנית והוליסטית (כלומר תפיסה הכוללת בתוכה את השלם).
 
עם מי המתקשרים יוצר קשר? - על מקורות שונים של חיבור רוחני
מתקשרים שונים מתייחסים לקשר שהם יוצרים בתקשור עם עולם הרוח בדרכים מגוונות. בדרך כלל ההתייחסות היא חיובית לקשר שנוצר כמקור לתובנות מאירות עיניים, אנרגיה מרפאת, השראה ורגשות של התעלות. יש מתקשרים המעידים על עצמם שהם יוצרים תקשורת עם ישות אור מדריכה או קבוצת ישויות מדריכות, ואף מכנים אותם בשמות אישיים שונים (דוגמת "סת'" הישות שעימה יצרה ג'יין רוברטס קשר, או סנאיה רומן, מתקשרת וסופרת ידועה שספריה יוצאים לאור החל מאמצע שנות השמונים המתקשרת עם "אורין" ישות של אור ומדריך רוחני). מתקשרים אחרים חשים שהם יוצרים קשר עם אלוהים, דוגמת ניל דונאלד וולש, דמות מרכזית וידועה בתחום הרוחני, מחבר הספר "שיחות עם אלוהים". ישנם המתייחסים למקורות עימם הם יוצרים תקשורת במונחים מופשטים יותר, למשל: תקשור עם "האור", תקשור עם הטבע, תקשור עם היקום. עבור חלק מהמתקשרים מקור התקשור הוא חלק רוחני מעצמם: הנשמה או העצמי הגבוה (המונח "עצמי גבוה" מתייחס בדרך כלל להיבט הרוחני האוהב והיודע בתוך האדם, המהווה התגלמות של הנשמה). ישנם המעידים על עצמם שהם יוצרים תקשרות עם מלאכים, נביאים או דמויות רוחניות מההיסטוריה. המשותף למגוון החוויות האינדיווידואליות והסובייקטיביות הללו הוא היותן מקור לחוויות רוחניות וחיוביות ולתובנות מעמיקות, וכן הלך הרוח שיצירת הקשר עם המקור הרוחני מביאה עימה: הלך רוח שלו, שקט, תחושה של ידיעה פנימית, ורגשות של פתיחות, אהבה וחמלה.
 
כיצד מתקבלים מסרים בתקשור?
"מסרים" הוא מונח השגור בקרב העוסקים והמתעניינים בתחום הרוחני המתייחס לרוב לתובנות ורעיונות, הדרכה והנחיה שמקורם בתקשור. המתקשר יכול לקבל את המסרים כרעיונות מופשטים, כחזיונות ויזואליים שטמונות בהם משמעויות סמליות, או כרצף של מדיע מילולי. המתקשר יכול לתעד או למסור לאדם אחר או לקבוצת אנשים את המסרים שהוא מרגיש שהתקבלו בתוך תודעתו ממקור התקשור או כחלק ממצב התודעה של התקשור בדרכים שונות שהנפוצות ביניהן הן דרך ביטוי המילולי, כלומר לומר את המסרים בעל פה, או ביטוי בכתב. מתקשרים רבים מתארים את חוויית התקשור כמצב בו הם מהווים ערוץ או כלי דרכו מתקבלים מסרים הזורמים דרכם, כפי שחשמל זורם דרך חוטי החשמל אך איננו נובע מהם - אלא ממחולל אחר.
 
התקשור כתופעה אנרגטית
נוסף על כך שתקשור הוא מצב תודעה המלווה בקבלה של מסרים ותובנות רוחניות ומתאפיין בפתיחות רגשית, התקשור הינו גם תופעה אנרגטית. לדידם של המתקשרים לגוף החומרי יש מקביל אנרגטי: גוף אנרגטי, הכולל מרכזי אנרגיה, ערוצי אנרגיה, ערוץ מרכזי והילה אנרגטית. בדרך כלל מתייחסים לשבעה מרכזים אנרגטיים, בצורת כדור, שמיקומם מקביל לאיזורי מרכז האגן, הבטן, הסרעפת, מרכז החזה, הגרון, האזור שבין הגבות וקודקוד הראש. מרכזי האנרגיה מכונים גם צ'קרות. ערוצי האנרגיה הנקראים גם מרידיאנים מייצגים תעלות דרכן זורמת אנרגיה בגוף, בדומה לדרך בה דם זורם בכלי הדם, רובם זורמים בכיוון אנכי לאורך הגפיים והגוף. הערוץ המרכזי מתואר כצינור רחב העובר במרכז הגוף, מהקודקוד ועד לאזור הפרינאום, ומקשר בין מרכזי האנרגיה השונים. ההילה האנרגטית מתוארת כבועה, ביצה, כדור או מעגל של אור המקיף את הגוף החומרי מכל עבריו. בעת התקשור אור ואנרגיה מתווספים להילה האנרגטית של המתקשר, מרחיבים ומגדילים אותה - או לחלופין עוטפים אותה מסביב, וכן אנרגיה רבה זורמת דרך הערוץ האנרגטי המרכזי, בדרך כלל בכיוון יורד - מלמעלה למטה. מקור האור או האנרגיה הללא נחווה פעמים רבות כמגיע ממעל הגוף, ופעמים אחרות שורה סביב גופו של המתקשר. האנרגיה הזורמת דרך הערוץ האנרגטי המרכזי של המתקשר נעה במקצב מסוים, שעשוי להשפיע, על פי עדותם של המתקשרים, על קצב קבלת המסרים הרוחניים.
 
תקשור כדרך להתפתחות עצמית ותרגול רוחני
אל תודעת התקשור ניתן להגיע דרך תרגול מדיטציה המשולבת עם דימיון מודרך, תרגילים אנרגטיים ותרגילי נשימה, וכוונה עקבית ליצירת חיבור לתודעת התקשור ולעולם הרוחני. כיום אנשים רבים הבאים משכבות סוציואקונומיות שונות וממגוון מקצועות ותחומים ומארצות שונות בעולם מעידים על עצמם שהם חווים חוויות של תקשור המשמשות להם כדרך של תרגול רוחני אישי ועצמאי, ביניהם יש המשתמשים ביכולות התקשור גם כדי לייעץ ולטפל בזולת ויש המשאירים את התקשור כחוויה אישית בינם לבין עצמם. התקשור יכול לשמש כחוויה דרכה מקבל המתקשר שקט ושלווה, חוויה רגשית של פתיחות, חמלה לעצמו ולזולת, ותחושה של אהבה הנובעת מתוכו פנימה. תרגול התקשור יכול לקדם תהליכים פסיכולוגיים חיוביים של הרפייה מרגשות אשמה, הפחתת רגשות של כעס והתקפי זעם, התמודדות טובה יותר עם פחד והפחתת התקפי חרדה, שיפור הביטחון וההערכה העצמית ועוד. תהליכים אלו יכולים להיעשות דרך כך שהמתקשר שואל שאלות אישיות הנוגעות לתחומים בחייו בהם הוא מרגיש שהוא זקוק לקבל הדרכה רוחנית, ומפנה אותם למקור הרוחני עימו הוא מתקשר: לנשמתו, ל"עצמי הגבוה" (מונח המתאר את ההתבטאות הרוחנית של האישיות המהווה את התגלמותה של הנשמה בתוך האדם עצמו), לאלוהים או לשכינה, לישות רוחנית מדריכה או ל"יקום". התשובות שהאדם מקבל דרך התקשור והחוויה המלווה אותן מייצרות תחושה של ידיעה פנימית עמוקה. פעמים רבות תשובות אלו כוללות הנחיות הניתנות ליישום מעשי ועשויות להביא את המתרגל לשינויים חיוביים שונים בתחומים רבים בחייו.
 
תקשור המשמש כבסיס לטיפול נפשי ורוחני
 מתקשרים רבים בוחרים לעשות שימוש ביכולות התקשור שלהם כבסיס לליווי, טיפול וייעוץ נפשי ורוחני עבור מטופלים יחידים, זוגות וקבוצות. יותר ויותר אנשים בעלי ידע והכשרה בתחומי הטיפול המגוונים של הרפואה המשלימה, הפסיכולוגיה והנחיית הקבוצות נפתחים לחוות את חווית התקשור ולהיעזר בה בעבודתם המקצועית. השימוש בתקשור ככלי לייעוץ וטיפול נעשה בצורות רבות ומגוונות: ייעוץ בעל גוון מיסטי וחיזוי העתיד מזוהה פעמים רבות עם תקשור, אך התקשור מהווה גם כלי טיפולי מרכזי בטיפולים נפשיים-רוחניים, ובסיס לתהליכי ריפוי פסיכולוגיים עמוקים, הגברת המודעות לדפוסי אישיות המשפיעים על חיי המטופל ויכולתו לבחור לשנות אותם ושיפור מערכות יחסים אישיות ותקשורת בינאישית. הטיפול הנפשי רוחני בתקשור עשוי לכלול גם פן חווייתי ולעשות שימוש בטכניקות של תרגול רוחני כמו מדיטציה, דימיון מודרך, תרגילי נשימה, ריפוי אנרגטי (הילינג) ועוד.